Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wyjazd zagranicę kojarzy się z reguły z wypoczynkiem, beztroską i odpoczynkiem. Przeważnie nikt nie zakłada, że podczas takiej podróży może nas spotkać jakieś nieszczęście.

Ponieważ jesteśmy w Unii Europejskiej poszczególne kraje członkowskie honorują fakt opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w swoim ojczystym kraju i można za granicą uzyskać pomoc bezpłatną w zakresie jaki przysługuje obywatelom państwa, które odwiedzamy.

Problem polega na tym, że kraje członkowskie różnią się zakresem pomocy medycznej jaką uzyskuje się bezpłatnie.

Ubezpieczenia turystyczne - Agencja ubezpieczeń Prometeusz Bytom

Najbardziej dotkliwie można się o tym przekonać w takcie wyjazdu na narty, kiedy zdarzy się wypadek na stoku i potrzebny jest transport helikopterem, cena za tą usługę uzależniona jest od składu załogi jaki po poszkodowanego musiał przylecieć. Czy taka interwencja jest refundowana w ramach bezpłatnej służby zdrowia?

Czasami nie, a ile kosztuje taka akcja oto przykład: Polski turysta wchodził na Rysy zdarzył się wypadek, ale poszkodowany spadł na Słowacką stronę więc udział w akcji ratunkowej wziął słowacki helikopter Górskiego Pogotowia Ratunkowego, jego praca kosztowała 15 000 Euro i nie jest bezpłatna tak jak w wypadku naszego TOPR-u. W podanym przypadku turysta wychodząc na wspinaczkę w Polsce w ogóle nie ubezpieczał się ponieważ nie przewidział, że będzie mu takowe ubezpieczanie potrzebne. Gdy po wybudzeniu, ponieważ stan jego zdrowia był ciężki, dowiedział się że przyjdzie mu zapłacić 15 000 Euro, myślę że nie był zachwycony, a wystarczyło za kilkadziesiąt złotych wykupić Ubezpieczenie Turystycznez opcją poszukiwania i ratownictwa.

Wyjazd za granicę lub w strefę przygraniczną powinien się wiązać, dla naszego bezpieczeństwa z wykupieniem Ubezpieczenia Turystycznego, które przy niewielkiej składce chroni nas od kłopotów związanych z tym, że nie będziemy w stanie opłać usług medycznych, które nie są refundowane w kraju, w którym przebywamy.

W zakresie tego typu ubezpieczeń są koszty leczenia, wybór sumy ubezpieczenia zależy od nas lecz z reguły zaczynają się od 200 000 zł, co jest kwotą wystarczającą do standardowych zabiegów, które wymagają opłacenia. Polisa obejmuje również NNWczyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków oraz usługi Assistance, w tym koszty ratownictwa i poszukiwania.

Jest jeszcze jeden zakres tego ubezpieczenia przydatny zwłaszcza dla ludzi, którzy aktywnie spędzają wakacje np. na nartach, to Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Przy wyjeździe w Alpy francuskie, włoskie czy austriackie, warto mieć OC i to na sumy ubezpieczenia oscylujące od 500 000 zł do 1 000 000 zł.

Dlaczego takie wysokie sumy?

Ponieważ szkody, które powstają np. przy zderzeniu z innym narciarzem na stoku mogą być bardzo kosztowne, gdyż prawie zawsze kończą się sprawą sądową i zasądzeniem wysokiego odszkodowania.

Wydajemy kilka tysięcy na wyjazd wypoczynkowy, więc pozwólmy sobie na komfort psychiczny, który zapewni nam Ubezpieczenie Turystyczneza kilkadziesiąt złotych.

Ubezpieczenia Turystycznecoraz częściej wykupują również osoby aktywnie wypoczywające w polskich górach, gdyż coraz częściej przy kolizjach na stokach osoby poszkodowane oddają sprawy w ręce prawników, a ci na drodze sądowej uzyskują dla swoich klientów coraz wyższe odszkodowania.

Również kwestie związane z leczeniem i rehabilitacją w Państwowej Służbie Zdrowia to proces czasochłonny, a prywatna służba zdrowia wymaga zaangażowania dużej gotówki, więc Ubezpieczenia Turystyczne stają się dla nas tzw. „deską ratunkową”.